Władze spółki

ZGROMADZENIE WSPÓLNIKÓW

Gmina Miasto Lubartów reprezentowana przez Burmistrza Miasta Lubartów Pana Krzysztofa Paśnika

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Małgorzata Repelewicz

Z-ca Przewodniczącej Rady Nadzorczej

Radosław Marian Kiciński

Członek Rady Nadzorczej

Karolina Leputa

Prezes Zarządu

Grzegorz Samojluk

Początki historii przedsiębiorstwa sięgają roku 1965, kiedy to 4 grudnia Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Lubartowie powołało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Uchwała weszła w życie z dniem 1 stycznia 1966 roku. W skład MPGK wchodziła odrębna jednostka organizacyjna – Zarząd Budynków Mieszkalnych, w 1969 r. przemianowany na Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, którego zadaniem było planowanie inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz administrowanie nieruchomościami przejętymi, rozbudowanymi bądź wybudowanymi ze środków Skarbu Państwa. Przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę w Lubartowie przy ul. 25 Października 20 (obecnie ul. Legionów) i obejmowało zasięgiem działania obszar Miasta Lubartów.

Do głównych zadań MPGK należało rozwiązanie kwestii budowy sieci kanalizacyjnej i sieci wodociągowej w rozrastającym się mieście. Pierwszą studnię głębinową wybudowano w 1965 r. przy ul. Nowodworskiej. Natomiast w 1975 r. rozpoczęto budowę kompleksu budynków Ujęcia Wody i hydroforni. Ponadto, przedmiotem kompetencji przedsiębiorstwa były także działania prowadzone w celu stworzenia i prowadzenia pralni, łaźni, targowiska, targowicy, parku i zieleni miejskiej. Dodatkowo, w zakres usług wchodziło: gazownictwo bezprzewodowe, oczyszczanie miasta, usługi pogrzebowe oraz utrzymanie szaletów miejskich.

 

Ciekawym świadectwem historycznym obrazującym zakres świadczonych usług i prowadzonych działalności jest spis zakładów wchodzących w skład MPGK z połowy lat sześćdziesiątych XX wieku: Wodociągi i Kanalizacja, Taksówka Bagażowa, Łaźnia, Pralnia, Oczyszczanie Miasta, Hotel Miejski, Rzeźnia i Targowica, Hale i Targowiska, Zieleń Miejska, Oświetlenie ulic, Studnia publiczna.

Z dniem 1 stycznia 1969 r. nastąpiło połączenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej z zachowaniem przez łączone jednostki pełnej odrębności finansowej dotyczącej rozliczania robót i usług.

Przedsiębiorstwo kilkukrotnie zmieniało nazwę i strukturę. Począwszy od zmiany w 1972 r. na Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, przez Powiatowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej od 1973 r. obejmujące zakresem działania także gminy powiatu lubartowskiego, aż po zmianę w 1975 r. na: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lubartowie. PGKiM w Lubartowie obejmowało swoim działaniem miasta: Lubartów, Kock i Ostrów Lubelski oraz gminy: Abramów, Borki, Firlej, Kamionka, Lubartów, Michów, Niemce, Niedźwiada, Ostrówek, Serniki, Uścimów.

 

Lata po roku 1989 to okres reorganizacji struktury administracyjnej wobec zmieniającej się sytuacji polityczno-gospodarczej w kraju. W 1990 r. Rada Miejska wyłączyła ze struktury PGKiM 2 zakłady: ZUKiM w Kocku i ZUKiM w Ostrowie Lubelskim. Decyzją Rady Miejskiej z dniem 16 maja 1991 roku został utworzony Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lubartowie, który już po 3 latach, tj. w 1994 r. przekształcony został w Zakład Gospodarki Komunalnej w Lubartowie.

W roku 1997 wybudowana została oparta na fińskiej technologii BIOLAK mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków zapewniająca redukcję zanieczyszczeń w ściekach do norm wymaganych przepisami prawa ochrony środowiska. W 2005 r. przeprowadzono modernizację Ujęcia Wody przy ul. Nowodworskiej. Wyłączono z eksploatacji przestarzałe układy technologiczne oraz wyeksploatowane pompy IIo i zbiorniki hydroforowe. Stację Uzdatniania Wody wyposażono w aeratory i 3 zestawy filtrów ciśnieniowych CULIGAN zapewniających redukcję zanieczyszczeń wody surowej do wartości normatywnych.

Znaczącą datą w historii przedsiębiorstwa był dzień 1 stycznia 2008 r., w którym nastąpiło przekształcenie zakładu budżetowego jakim był ZGK w spółkę prawa handlowego ze 100 % udziałem Gminy Miasta Lubartów, tj. w Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

Pomimo, zachodzących na przestrzeni lat, wielokrotnych zmian nazwy, struktury czy zasięgu działalności, niezmiennie nadrzędną działalnością prowadzoną przez przedsiębiorstwo pozostało ujmowanie i dostarczanie wody pitnej do mieszkańców oraz odbieranie i oczyszczanie ścieków. Ponadto Spółka zajmuje się także: odbiorem i transportem nieczystości stałych i ciekłych, zarządzaniem składowiskiem odpadów komunalnych w Nowodworze, eksploatacją i budową nowych odcinków sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zarządzaniem nieruchomościami, administrowaniem cmentarzem komunalnym w Lubartowie, utrzymaniem czystości i zieleni oraz badaniami laboratoryjnymi wody i ścieków.

 

Osiągnięcia

Certyfikat Wiarygodności Biznesowej 2016

to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Bisnode Polska. CWB przyznawany jest w oparciu o sprawozdania finansowe dla firm o wysokiej wiarygodności biznesowej oraz stabilnych finansowo. PGK Lubartów otrzymało Certyfikat Wiarygodności Biznesowej również w latach 2012,2013 oraz w 2015.

Certyfikat Wiarygodności Biznesowej 2015

to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Bisnode Polska potwierdzające najwyższą kondycję finansową firmy. Ocena wiarygodności i stabilności firmy, przygotowywana przez specjalistów Bisnode Polska na podstawie: analizy moralności płatniczej według programu International Payment Monitor, analizy wskaźników finansowych ostatnich dostępnych sprawozdań finansowych oraz największej w Polsce bazy relacyjnych powiązań korporacyjnych i osobowych.

Lider Rozwoju Regionalnego 2016

to prestiżowy ogólnopolski program, który prowadzi Polska Agencja Przedsiębiorczości oraz redakcja Forum Przedsiębiorczości w Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatami zostają firmy i miasta działające dla dobra lokalnej społeczności, skutecznie pozyskujące fundusze unijne na inwestycje, realizujące je sprawnie i szybko, a przy tym nie zapominające o wielu innych potrzebach mieszkańców.
USŁUGI PGK - PLAKAT