Laboratorium PGK Sp. z o.o. w Lubartowie mieści się w budynku Ujęcia Wody przy ul. Nowodworskiej 11. Od stycznia 2012 r. Laboratorium posiada Certyfikat Akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. PGLUBARTÓW
Laboratorium świadczy usługi badań fizyko-chemicznych ścieków oraz badań fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych wody. Zlecenia dokonują Państwo na na wzorze druku dostępnym w zakładce "Druki do pobrania" lub bezpośrednio pobierając z adresu: ZLECENIE NA WYKONANIE BADANIA PO-05.00.01.pdf
Laboratoria badawcze chcące potwierdzić swoje kompetencje powinny wdrożyć System Zarządzania Jakością według normy PN-EN ISO/IEC 17025 „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących” oraz otrzymać certyfikat akredytacji wydany przez Polskie Centrum Akredytacji. Laboratorium PGK Lubartów Spółka z o.o. podjęło prace związane z uzyskaniem akredytacji na wykonywane badania. Decyzja o podjęciu tych działań wynikała z wymagań stawianych laboratoriom wodno-ściekowym na tle regulacji prawnych oraz wymagań jakościowych. Prace rozpoczęły się od szkoleń personelu, powołania zespołu ds. akredytacji i przygotowania dokumentacji systemu jakości, to jest Księgi Jakości i procedur systemowych opisujących funkcjonujący system jakości. W ramach wdrażanego Systemu Zarządzania Jakością w Laboratorium została opracowana i zatwierdzona Polityka Jakości Laboratorium oraz Deklaracja Kierownika Laboratorium. Funkcjonowanie zgodnie z założoną w Księdze Jakości polityką ułatwia, systematyzuje i porządkuje pracę w laboratorium. Laboratorium PGK Sp. z o.o. spełnia wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025, co ma ułatwić uniknięcie błędów oraz zagwarantować, że nie będą one powielane.
Laboratorium dba o własną wiarygodność, mając poczucie odpowiedzialności za poziom wykonywanych prac, spełnia wymagania klientów oraz przyczynia się do budowania wizerunku PGK Sp. z o.o. w Lubartowie. Laboratorium wykonuje badania wody i ścieków głównie na potrzeby własne, ale i na zlecenia zewnętrzne od Klientów indywidualnych, firm, urzędów administracji publicznej, zakładów przemysłowych. Badania prowadzone są tak, aby zagwarantować odbiorcom wysoką jakość, poufność i terminowość wykonywanych badań. Najważniejszym wskaźnikiem oceny naszej pracy jest: jakość dostarczanej wody odbiorcom oraz jakość odprowadzanych ścieków. Podstawą jest kompetentny personel, posiadający umiejętności korzystania ze sprzętu laboratoryjnego i prowadzący badania odpowiednimi metodami. To również odpowiednie pomieszczenia i wyposażenie. Współpracujemy również z innymi laboratoriami, wymieniając doświadczenia zawodowe. Uczestniczymy w badaniach biegłości w celu potwierdzenia swoich kompetencji.
Laboratorium badania wody
Laboratorium wykonuje badania fizyko-chemiczne i mikrobiologiczne:
- wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
- wody na potrzeby gospodarstwa domowego, produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- wód surowych (ze studni przydomowych i przemysłowych),
- na potrzeby dokumentacji i odbiorów technicznych budynków,
- w celu przedstawienia wyników badań organom administracji państwowej.
Prowadzone badania pozwalają ocenić czy woda podawana do sieci spełnia wymagania fizykochemiczne określone w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 11 grudnia 2017 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. poz. 2294). Szczegółowe dane dotyczące wody podawanej do sieci zamieszczone są co miesiąc w komunikacie o jakości wody.
Laboratorium badania ścieków
W związku z wymaganiami stawianymi oczyszczalniom ścieków pod względem jakości odprowadzanych ścieków, Laboratorium PGK Sp. z o.o wykonując badania fizyko-chemiczne prowadzi:
- kontrolę jakości ścieku surowego i oczyszczonego,
- kontrolę jakości odbiornika ścieków oczyszczonych – kanału,
- kontrolę ścieków przemysłowych wprowadzanych do kanalizacji sanitarnej ,
- kontrolę ścieków dostarczanych do stacji zlewnej na terenie oczyszczalni ścieków.
Stężenia zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach do odbiornika zgodnie z załącznikiem nr 1, Rozporządzeniem Ministra Ochrony środowiska, Zasobów Naturalnych Leśnictwa oraz zgodnie z wydanym pozwoleniem wodno-prawnym nie mogą przekraczać:
BTZ5 | 90% | minimalny procent redukcji zanieczyszczeń |
ChTZ | 75% | minimalny procent redukcji zanieczyszczeń |
Zawiesina ogólna | 90% | minimalny procent redukcji zanieczyszczeń |
Azot ogólny | 70% | minimalny procent redukcji zanieczyszczeń |
Fosfor ogólny | 80% | minimalny procent redukcji zanieczyszczeń |
Temperatura odprowadzanych ścieków nie może przekroczyć 35oC, a odczyn pH powinien zawierać się w zakresie 6,5-9,0. Ścieki wprowadzone do odbiornika nie mogą powodować w nim: zmian naturalnej barwy, mętności i zapachu; formowaniu się piany i osadów; zmian w naturalnej biocenozie charakterystycznej dla wód odbiornika zawierać odpadków stałych i ciał pływających.
Do obowiązków Laboratorium należy także kontrola zakładów wprowadzających ścieki do kanalizacji miejskiej oraz ścieków dowożonych taborem asenizacyjnym.